Rekordbűnözés Németországban: több mint negyedszázada nem kellett annyi embert lelőniük a rendőröknek, mint tavaly
2023 óta megduplázódott a halottak száma.
Nayib Bukele, a közép-amerikai ország keresztény palesztin származású vezetője eddig Salvador felnőtt lakosságának 2 százalékát záratta börtönbe.
Salvador Közép-Amerika egyik legkisebb és legszegényebb országa a Csendes-óceán partján. Híres vulkánjairól, kávéjáról és például arról is, hogy a labdarúgó világbajnokságok történetében még mindig negatív rekordtartó: Magyarország válogatottja 10:1-re győzte le Salvadort az 1982-es világbajnokságon.
Azóta viszont negyven év telt el, és az egyébként futballfanatikus salvadoriaknak régóta más, nagyobb problémákkal kell szembesülnie.
Salvador ugyanis a világ egyik legveszélyesebb országa,
folyamatos bűnözéshullámmal, erőszakkal, gyilkosságokkal, egymással háborúzó bandákkal, klánokkal.
Salvador élére 2019-ben került Nayib Bukele. Apja részéről keresztény palesztin származású, magát is vallásosnak tartja. Érdekes tény: a Megváltóról elnevezett ország új elnöke apai részről konkrétan Betlehemből és Jeruzsálemből származik.
Bukele ellenzi az abortuszt – minden esetben –, az azonos neműek házasságát és az eutanáziát. „Azt hiszem, a jövőben egyszer fel fogjuk ismerni, hogy az abortusz egy nagy népirtás volt, amit elkövettünk” – jelentette ki egyszer.
Az akkor 37 éves, fiatal politikus az új nemzedék és a rendteremtés ígéreteivel került hatalomra –
azóta pedig brutális eszközökkel próbálja megvalósítani ígéreteit.
2020 februárjában katonákat küldött a parlamentbe, hogy ezzel kényszerítse ki a rendőrségnek és a hadseregnek juttatandó további finanszírozás megszavazását. 2021-ben kirúgta a legfőbb ügyészt és öt legfelsőbb bírót is.
Bukele fő célja a bűnözés radikális visszavágása:
hatalomra kerülése óta hetvenezer embert zártak börtönbe, java részüket szervezett bűnözés vádjával
– ez Salvador felnőtt lakosságának mintegy 2 százaléka. Elhelyezésük érdekében Amerika legnagyobb börtönét építette az országban, ahol negyvenezer elítéltet őriznek az év eleji megnyitás óta. „Ez lesz az új otthonuk, ahol nem lesz többet lehetőségük ártani a lakosságnak” – kommentálta Bukele elnök a börtön megnyitását.
2022 márciusa óta rendkívüli állapot van érvényben az országban, amivel visszavágták a vádlottak jogait a tárgyalások során.
A salvadori parlament szerdán olyan jogszabályt fogadott el,
ami alapján egyszerre akár 900 emberrel szemben is lefolytathatók a büntetőeljárások,
amennyiben egy környékről származnak, avagy egy bűnszervezethez tartoznak. Az új szabályok értelmében a bűnbandák vezetői 60 éves börtönbüntetésre számíthatnak.
Emberi jogi szervezetek szerint a keményvonalas politika miatt ártatlan embereket is elítéltek, és több tucatnyian meghaltak a rendőri őrizetben. Vitatják azt is, hogy a tömeges perek esetében hatékonyan lehetne képviselni az egyes vádlottak jogait. Egy szervezet szerint 174-en haltak meg eddig az őrizetbe vételük alatt.
De hogy mik a keményvonalas politika eddigi eredményei? Salvadorban 2015-ben 100 ezer emberre 106 gyilkosság jutott, mostanra viszont mindössze 7,6 gyilkosságra zsugorodott ez a szám. A kormányzat szerint idén csak 69 gyilkosság történt összesen – korábban előfordult, hogy egy nap alatt öltek meg ennyi embert az országban.
A salvadoriak körében így a kritikák ellenére népszerű az elnök politikája.
A biztonságügyi miniszter közölte: mindez folytatódni fog, amíg nem fognak el minden bűnözőt.
Nyitóképen: Nayib Bukele (MARVIN RECINOS / AFP)